Gmina Kuślin Gmina Kuślin

turkowo4_1mini.jpg [300x226]

Wieś położona nad rzeczką Mogilnicą przy drodze z Kuślina do Sędzin. Pierwotna nazwa wsi Tarkowo pochodzi od nazwy krzewu-tarniny. Od 1580 r. właścicielem był Maciej Jastrzębski. U schyłku XVIII wieku Turkowo należało do Łukomskich z Przecławia, a w 1840 do Tadeusza Bieczyńskiego. Od 1869 dobra rycerskie należą do rodziny Hildebrandt. Dalej wieś przejęła rodzina Stich, która przebywała na tym terenie do 1945 r. Po wojnie od 1956 majątek był w zarządzie PGR-u. Wieś liczy około 200 mieszkańców, (wraz z przysiółkiem Turkowo – Huby). Są to prywatni właściciele gospodarstw rolnych. We wsi znajdują się: sklep, sala wiejska w budynku byłej szkoły podstawowej, zakład betoniarski. Domostwa posiadają wodociąg.


autostrada_a2_wasowomini.jpg [300x226]

W pobliżu miejscowości od strony południowej przebiega nowo wybudowana autostrada A-2.


Park wiejski

Powstał w I połowie XIX w. A więc prawdopodobnie za czasów Tadeusza Bieczyńskiego, ówczesnego właściciela majątku. Park w obecnym układzie powstał po 1858 r. Zasadniczej zmianie uległ bieg rzeki Mogilnicy. Środkowa część obecnego parku jest najstarsza. W tej części znajdował się dwór, obecnie w ruinie. Rosną tu 2 pomnikowe wiązy, stara aleja grabowa oraz pojedyncze drzewa pomnikowe. Kształtem park przypomina prostokąt., usytuowany osia w kier. Pn. W części zachodniej znajduje się podwórze gospodarcze, natomiast część wschodnia to główna cz. Parku. W połud. – wschodniej części rosną gatunkui egzotyczne. W drzewostanie parku przeważa robinia akacjowa oraz jesion. Są tu również dwa stawy oraz ślady układu regularnego w postaci aleji grabowych. Obecnie park w dużym stopniu zdewastowany.. W parku znajdują się drzewa o charakterze pomnikowym: 1. Wiązy szypułkowe 2 szt. o obw. 320 cm 2. Dęby szypułkowe 1 szt. o obw. 350 cm i 1 szt. o obw. 340 cm. 

 

Kaplica grobowa rodziny Stichów

W odległości 1 km od parku przy drodze do Sędzin w lesie znajduje się klasycystyczna kaplica zbudowana w XIX w. Budynek w rzucie kwadratu, murowany, otynkowany z dachem dwuspadowym ze świetlikiem, kryty blachą. Fronton wejściowy wsparty na dwóch kolumnach, boniowany. Na ścianie frontowej zachowane detale zdobnicze. Kaplica obecnie wykorzystywana jako obiekt sakralny. Stan zachowania - zły. Na ścianach braki tynku, uszkodzone stropy. Wzdłuż ścieżki prowadzącej do kaplicy rosną cztery modrzewie. Jeden z nich o obw. 200 cm zasługuje na uwagę jako drzewo godne uznania za pomnik przyrody.


Figura Matki Boskiej Niepokalanej

figura1.jpg [300x379]

Znajduje się przy głównym wjeździe do parku od strony pd. – zachodniej. Stoi na cokole, jest ogrodzona żelaznym płotkiem. Z tyłu cokołu znajduje się napis: „Anastazja ze Skórzewskich Sczaniecka prosi o westchnienie, fundowała w roku 1830”. Z przodu napis: „Zniszczona przez Niemców niedowiarków w 1940. Odbudowana przez rodzinę Szukałów w 1948”. Stan figury b.dobry.

 

Spichrz

Budynek murowany z końca XIX wieku. Położony na terenie dawnego folwarku właścicela ziemskiego Sticha. Dwukondygnacyjny, otynkowany. Charakterystyczne zdobienie czerwoną cegłą nad oknami i drzwiami. Dwuspadowy dach kryty papą. Stan obecny dobry. Obiekt wykorzystywany obecnie przez gospodarstwo rolne.

 

Obora

Budynek położony na terenie dawnego folwarku. Wybudowany w 4 ćwierć XIX wieku. Murowany, otynkowany, dwukondygnacyjny, dach spadzisty. Obiekt wykorzystywany rolniczo.

 

Obóz pracy

Zlokalizowany w pobliżu wsi na terenie dawnego folwarku. Założony w kwietniu 1941 r. zlikwidowany w 1942 r. Przebywali w nim Polacy i Żydzi. Pracowali oni przy budowie autostrady Berlin – Moskwa. W 1983 r. znaleziono grób 18 więźniów.