Gmina Kuślin Gmina Kuślin

Charakterystyka ogólna


straznica_osp_kuslin.jpg [300x226]

Pod koniec XIX 80% mieszkańców wsi stanowiła napływowa ludność niemiecka ,która założyła Ewangelicką Szkołę Podstawową i wybudowała kościół ewangelicki w 1882.Po I wojnie światowej mimo, iż wieś znalazła się w granicach Polski stan zasiedlenia nie zmienił się i nadal większość ludności była pochodzenia niemieckiego.Po 1945 wieś zasiedlili głównie przybysze ze wsch. Krańców Polski. W 1954 Kuślin stał się gromadą, a od 1973 siedzibą gminy. Kuślin obecnie liczy przeszło 558 mieszk. Na uwagę zasługują; dawny ewangelicki kościół(obecnie katolicki), 8 zabytkowych domów ( poł. XIX do pocz. XX ), młyn z 1911, a także pomnik poświęcony poległym mieszkańcom gminy. W Kuślinie mieści się Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, Zespół Lekarza Rodzinnego „LIMAMED” , Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna, Komisariat Policji. 


Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego


kosciol_zmartychwstania_panskiego_w_kuslinie.jpg [300x225]

Położony jest w centrum wsi. Kościół protestancki, zbudowany ok. 1882. Budynek murowany z czerwonej cegły, nie tynkowany, na kamiennej podmurówce, utrzymany w stylu neogotyckim. Dach dwuspadowy, kryty dachówką. W przedniej części kościoła znajduje się wieża z zegarem, kryta blachą.


obelisk_przed_kosciolem_w_kuslinie_poswiecony_janowi_pawlowi_ii.jpg [300x226]

Budynek kościoła jest w dobrym stanie. Spełnia on obecnie rolę ośrodka duszpasterskiego dla mieszkańców Kuślina, Michorzewka, Dąbrowy, Nowej Dąbrowy i części Głuponi.


tablica.jpg [300x226]

Tablica pamiątkowa odsłonięta w dniu 16 października 2005 roku z okazji XXV rocznicy Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, ufundowana przez mieszkańców Gminy Kuślin.

 

Pomnik


pomnik.jpg [300x400]

Zbudowany w kształcie orła, żelbetowy. Usytuowany jest przed Urzędem Gminy. Odsłonięty został 1983-10-12, dla upamiętnienia pomordowanych 66 mieszkańców gminy.